UnN:Yansiklopedi

From Uncyclomedia, the UnMeta-wiki
(Redirected from Yansiklopedi)


Yan-ensignia.jpg


Yansiklopedi Büyükelçiliği'ne Hoşgeldiniz!

Büyükelçiler listesine buradan ulaşabilirsiniz. Eğer Uluslararası Topluluğu veya Yansiklopedi'yi ilgilendiren herhangi bir duyurunuz varsa lütfen tartışma sayfasına mesaj bırakın.

Yansiklopedi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen Yansiklopedi Dışişleri Bakanlığıyla temasa geçiniz.

Büyükelçiliğe Yazmak İçin


Welcome to the Embassy of Yansiklopedi! You can find a list of ambassadors here. If you have any announcements that interests the International Community or Yansiklopedi, please post in the Talk Page. If you want to get further information about Yansiklopedi, please contact the Ministry of Foreign Affairs of Yansiklopedi
Write on the Embassy
Willkommen auf der Botschaft der Yansiklopedi. Fragen und Vorschläge zu internationalen oder Yansiklopedi können hier oder auf der Diskussionsseite zur Botschaft gepostet werden.
Mitteilung an die Botschaft
Bem-vindo à Embaixada da Yansiklopedi. Você pode encontrar uma lista de embaixadores aquí. Se você tiver algum anúncio que interesse à comunidade internacional ou à Yansiklopedi, por favor poste na discussão.
Escreva na Embaixada

Herkesin saçmalayabileceği özgür şey!

Yansiklopedi Uncyclopedia'nın Türkçe versiyonu olarak ortaya çıkan mizahi bir oluşumdur. Gerçekleri ciddi bir dille anlatan Vikipedi'nın tersine konuları eğlenceli tarafından, çoğu zaman da abartarak ve çarptırarak ele alır, yani Vikipedi'de gerçek bilgi üretilirken onun parodisi olan Yansiklopedi'de sahte bilgi üretilir. 2006 yılında Uncyclopedia'nın "dünyayı ele geçirme projesi kapsamında farklı ülkelerde farklı dillerde örgütlenmesi" fikri ortaya atılmış, bunun üzerine Türkiye'de Yaransiklopedi ve Yansiklopedi adı altında benzer iki site kurulmuş ancak bunlardan sadece Yansiklopedi Uncyclopedia'nın Türkçe versiyonu olarak resmen tescil edilmiştir. Bundan sonra tek faaliyeti Yansiklopedi'den madde aşırmak ve Uncyclopedia'dan madde çevirmek olan Yaransiklopedi yasadışı olarak faaliyetlerini sürdürmüştür ve sürdürmeye hala devam etmektedir.

Yansiklopedi kesinlikle başka sitelerle karıştırılmamalıdır, çünkü Yansiklopedi insanların gerçek hayatın ciddiyetinden bir parça uzaklaşması ve eğlenmesi amacıyla gerçeklerin çarptırılarak, abartılarak veya yanlış bilgilerle süslenerek gülünç hale getirildiği özgür bir sitedir ve bu alanda tektir. Buraya gelen herkes suç unsuru taşımadığı (Ekşi Sözlük tarzı kısa maddeler yazmak da suçtur) ve Yansiklopedi formatına sadık kaldıkları sürece dilediklerini yazmakta ve yazılanları tartışmakta serbesttir.

Yansiklopedi Logosu ve Anlamı

Yansiklopedi logosundakin balkabağı mizahi bir dil kullanmayı, onu delik deşik etmiş bıçaksa olayları hicvederek düşündürmeyi sembolize eder. İki sembolün yan yana durması, bu zıt gibi görünen iki kavramın uygun ve ölçülü kullanımını gösterir. Balkabağı ve bıçağın komik görüntüsü, Yansiklopedi'nin güldürmek ve güldürürken düşündürmek için hiciv ve mizahı bir araç olarak kullanmasını anlatır. Balkabağının her bir parçası Yansiklopedi'ye katkıda bulunanları simgeler ve ancak hepsinin birarada çalışarak güzel bir şey ortaya çıkarabileceklerini gösterir.

Yansiklogo.gif
Kuruluş Tarihi: 24 Ağustos 2006
Resmi Dili: Türkçe
Madde Sayısı: 382
Kullanıcı Sayısı: 480
Yönetici Sayısı: 2

__notitle__